Alanya v Turecku

Rekreační oblast pro dovolenou u moře jménem Alanya se nalézá u jižního pobřeží Turecka, v malebném prostředí na úpatí impozantního (a na desítky kilometrů jasně viditelného) pohoří Taurus. Z jedné strany lemována lesy a zelenými stráněmi a směrem z moře ohraničena pobřežím, patří oblast kolem města Alanya k oblíbeným místům mezi turisty, kteří preferují především poklidnou a ničím nerušenou příjemnou letní dovolenou v Turecku.

Břehy kolem Alanye jsou omývány vodami teplého Středozemního moře, což jejím návštěvníkům garantuje příjemné klimatické podmínky po celý průběh jejich dovolené. Během hlavní letní sezóny se zde teploty standardně hýbou okolo 30 stupňů Celsia a nebe je téměř vždy azurově modré. Ale i po zbytek roku se v Alanyi průměrné teploty pohybují kolem 21 stupňů, což jsou na naše podmínky skoro letní, a mezi turisty hodně vítané, hodnoty.

Celé okolí letoviska Alanya je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Složení písku na plážích se liší oblast od oblasti, od velmi jemného písku až po mnohem hrubější s malými oblázky. K nejznámějším plážím nedaleko Alanye náleží 100%-ně Kleopatřina pláž. Svůj název dostala podle egyptské vládkyně Kleopatry, jež tady prý okouzlena zdejší přírodou smočila své tělo.

Je k nalezení na západním pobřeží Alanye a pravděpodobně jediným záporem může pro někoho být celkem prudký terén. Pokud by už někoho omrzelo plavání, opalování a jiné plážové aktivity, může se vydat na průzkum jeskyně Damlatas. Ta se nalézá prakticky u pláže a říká se o ní, že jeskynní vzduch velice příznivě působí na turisty s dýchacími problémy.

Zájemci o historii a památky mohou v čase své dovolené v Alanyi poznávat a podrobně zkoumat zbytky několika antických měst, z velké vzdálenosti jasně viditelné a až k nebi tyčící se hradby ze středověku, stejně tak jako rozvaliny pevnosti, jež v minulosti chránila místní před pirátskými útoky. Návštěva zdejšího hradu je také na programu mnoha turistů během jejich dovolené v Turecku. Z hradeb okolo hradu mají jeho návštěvníci celou oblast skoro jako na dlani.

Po náročně prožitém dni je nejlepší čas na ochutnávku místní delikátní gastronomie a kde jinde si dát světově známý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží Turecka?