Antalya, Turecká riviera

Malebné středisko na jižním pobřeží Turecka, vhodné ke strávení příjemné letní dovolené u moře, a pravděpodobně též nevyhledávanější letovisko v celé zemi, nese název Antalya. Říká se, že oblast chytne za srdce téměř každého z turistů, který se rozhodnou strávit dovolenou právě v této části Turecka. Z jihu omývá břehy Antalye Středozemní moře a na sever od města se k nebi vypíná majestátné pohoří Taurus. Antalya je pro své návštěvníky nevyčerpatelnou zásobárnou přírodních krás, působivých přírodních scenérií a pestré historie, kterou mohou na každém kroku vnímat během celé dovolené.

V průběhu roku se průměrné teploty v Antalském regionu pohybují kolem příjemných 20 a 30 stupňů. Je tak dobrým místem ke strávení dovolené u moře pro všechny věkové kategorie. Oblast kolem Antalye je často nazývána také jako Turecká riviéra, i když toto označení správně náleží asi 150 kilometrů dlouhému pásu pobřeží, táhnoucímu se od Kemeru na západě až k Alanyi na východě.

Oblast Antalya prodělala za dobu své existence celou řadu změn tak, aby dokázala uspokojit potřeby i těch nejnáročnějších klientů, kteří se tu rozhodli strávit svou letní dovolenou v Turecku. Dnešní klienti totiž navštěvují středisko už s tím, že tu budou mít k dispozici všechny služby, které se dnes dají v průběhu dovolené očekávat.

Místní obyvatelstvo ale i dnes žijí původními obyčeji a stylem života a turisté tak mohou v čase dovolené poznávat, jak vypadal život na pobřeží Středozemního moře v minulosti. Zajímavostí je, že Antalya je turisty hojně navštěvovaná i během zimních měsíců. Díky stálému počasí se dá během jediného dne například dopoledne relaxovat u moře a zbytek dne trávit na lyžích v blízkém středisku.

Pláží se nachází v Antalyi hned vícero. Záleží pouze na návštěvníkovi samotném, jakou pláž si vybere. Záleží na tom, jaké sportovní aktivity a služby během dovolené v Antalyi očekává, stejně jako jestli dá přednost odpočinku a relaxaci, či zda má v pánu prožít aktivní dovolenou.

Úchvatná krajina v okolí s nedalekými horami vytváří skvělou kulisu pro odpočinek a relaxaci a podél celého pobřeží se nacházejí útulná ubytovací zařízení všech kvalit. Ani turista, preferující o své dovolené kvalitní a drahé hotely, se nemusí bát, neboť se tu nalézají i skutečně působivé pětihvězdičkové hotely, splňující veškeré požadavky na luxus a pohodlí.

Volný čas je možné v Antalyi trávit různými způsoby. Blízké městečko láká k návštěvám a k nákupům v obchůdcích se suvenýry, oblečením a šperky. Za vyzkoušení stojí i návštěva některého ze zdejších trhů, jež jsou otevřeny až do pozdních hodin.

O cenách se dá smlouvat a tak by se turisté měli připravit na fakt, že si finální cenu budou muset doslova vyhádat. Za návštěvu stojí také staré centrum Antalye, archeologická naleziště a křivolaké romantické uličky, vedoucí až k přístavu. V blízkém okolí bývají pak turisty poměrně často navštěvovány vodopády, kaňony a jeskyně.