výlety

Brána Orientu Istanbul

Největší v Turecku

Istanbul je určitě nejpopulárnější a též nejmodernějším městem v celém Turecku. Současně je také jeho největší městskou aglomerací. V minulosti byl dnešní Istanbul znám také jako Bizantion, Cařihrad či Konstantinopol. Jeho jedinečnost spočívá mimo jiné i ve skutečnosti, že se rozkládá současně na dvou kontinentech. Větší část jeho území leží na evropském kontinentě. Východní část Istanbulu se pak rozkládá v Asii. Obě městské části jsou spojeny a současně odděleny úžinou Bospor. Nejvíce slavných historických staveb, které se staly symboly Istanbulu a kvůli kterým cestují každým rokem do města statisíce turistů ze všech koutů světa, se nalézá v jeho evropské části.

Centrum města

Střed města je v průběhu hlavní turistické sezóny, a to zejména díky husté dopravě, dost ucpaný. K cestování skrze Istanbul za účelem jeho bližšího poznání je určitě lepší volit veřejnou dopravu. Ta totiž často využívá tras, které nejsou soukromým dopravním prostředkům dostupné. Osobním automobilem či taxíkem totiž cesta na kýžené místo často trvá daleko déle než při použití některého z hromadných prostředků dopravy.

Možnosti přepravy

Způsob přepravy v Istanbulu je stejný jak pro případ nejvhodnější podzemní dráhy, tak také po povrchu jezdících tramvají, autobusů a dokonce i lodí. Pokaždé je nutno zakoupit si přepravní žeton. Ten se před započetím přepravy vhodí do turniketu, jenž cestující následně vpustí dovnitř. Díky výše jmenovaným dopravním prostředkům je možné se v Istanbulu dostat k nejvýznamnějším zdejším památkám vcelku pohodlně. A ve srovnání s dopravou taxíkem či dokonce osobním automobilem hlavně rychle.

Palác Topkapi

Návštěva paláce Topkapi, jedné z nejvýznamnějších istanbulských památek, trvá asi 4 hodiny. Areál paláce se rozkládá jen několik desítek metrů od pobřeží na poloostrově na jihu evropské části Istanbulu. Nejlepší je komplex paláce Topkapi navštívit hned brzy z rána. Tímto způsobem je totiž možné se vyhnout spoustě dalších především zahraničních turistů, kteří jej také chtějí během pobytu v Istanbulu navštívit. V ranních hodinách si prohlídku interiérů paláce každý může dokonale užít. Vstupné do Topkapi činí asi 35 tureckých lir, tedy necelých 150 Korun. Za tuto částku se návštěvníkům naskytne možnost prohlédnout si uvnitř paláce opravdové skvosty. Už pouze trůn sultána se spoustou drahokamů, největší smaragd na světě či lžičařův diamant stojí bezpochyby za shlédnutí.

Modrá mešita

Turisty, kteří se rozhodli Istanbul navštívit i třeba jen na krátký výlet, často láká navštívit a na vlastní oči spatřit Modrou mešitu. Do ní je (na rozdíl od paláce Topkapi) vstup dobrovolný. Návštěvník si ovšem na prohlídku interiéru musí zvolit vhodný oděv. V případě, že by byla turistovi či jakémukoliv jinému návštěvníkovi při prohlídce mešity vidět kolena nebo by měl odhalená ramena, je třeba si zapůjčit velký přehoz. Tím se dle místních zvyklostí zahalí. Dále je nutné pamatovat na to, že jde o posvátné místo. A tak je žádoucí chovat se uvnitř Modré mešity tiše a zbytečně nerozptylovat modlící.

Další zajímavá místa

Modrá mešita a palác Topkapi patří pravděpodobně k těm největším a také nejznámějším památkám, které může Istanbul svým návštěvníkům nabídnout. Rozhodně však nejsou v tomto velkolepém městě s bohatou historií jediné. Turisté mohou během své návštěvy Istanbulu směřovat své další kroky kupříkladu k chrámu Hagia Sofia. Název znamená v překladu chrám Boží moudrosti a původně jde o byzantský chrám z 6. století našeho letopočtu. Zájmu turistů se v Istanbulu těší i třeba Tulipánová mešita, velký bazar Kapali Carsi, Konstantinův sloup či cisterna Yerebatan Saray.

Brána do Orientu

Při pobytu v největším tureckém městě Istanbulu se velká část jeho návštěvníků často cítí jako ve městě z jiného světa. Evropské vlivy se tady střetávají s arabskou kulturou a vytvářejí jen těžko neopakovatelnou směsici. Ne nadarmo se o Istanbulu říká, že je bránou do Orientu. A co teprve prožít v tomto působivém městě delší dovolenou a mít na vše daleko více času než mají turisté na jednodenním výletu?