Brána Orientu Istanbul

Istanbul je určitě nejpopulárnější, nejmodernější město v Turecku a také je jeho největší metropolí. V historii byl dnešní Istanbul znám také jako Bizantion, Cařihrad či Konstantinopol. Jeho jedinečnost spočívá ve skutečnosti, že se rozkládá současně na dvou kontinentech: na evropském a též na asijském. Obě poloviny města jsou spojeny a stejně tak odděleny úžinou Bospor. Nejvíce slavných staveb se nalézá v evropské části.

Střed města je v průběhu sezóny díky husté dopravě dost ucpaný a k cestování městem za jeho poznáváním je lepší volit především veřejnou dopravu. Osobním automobilem či taxíkem totiž cesta na kýžené místo často trvá daleko déle než při použití některého z hromadných prostředků dopravy.

Způsob přepravy v Istanbulu je stejný jak v případě podzemí dráhy, tak tramvají, autobusů a dokonce i lodí. Pokaždé je nutno pořídit si přepravní žeton, který se vhodí do turniketu a ten turisty pustí dovnitř. Díky těmto dopravním prostředkům je možné se dostat k nejvýznamnějším istanbulským památkám vcelku pohodlně a hlavně rychle.

Návštěva paláce Topkapi, jedné z nejvýznamnějších istanbulských památek, trvá asi 4 hodiny. Nejlepší je palác navštívit brzy ráno, protože tímto způsobem je možné se vyhnout spoustě dalších lidí, kteří jej chtějí během pobytu v Istanbulu navštívit, a prohlídku si pak každý může dokonale užít. Vstupné činí asi 35 tureckých lir, za tuto částku se ovšem návštěvníkům naskytne možnost prohlédnout si opravdové skvosty. Už pouze trůn sultána se spoustou drahokamů nebo největší diamant světa či smaragdy stojí za shlédnutí.

Turisty, kteří se rozhodli Istanbul navštívit, často přitahuje též Modrá mešita. Do ní je vstup dobrovolný, ovšem návštěvník si musí zvolit vhodný oděv. V případě, že by byla turistovi při prohlídce mešity vidět kolena nebo by měl odhalená ramena, je třeba si zapůjčit velký přehoz, kterým se zahalí. Dále je nutné pamatovat na to, že jde o posvátné místo a tak je žádoucí chovat se tiše a zbytečně nerozptylovat modlící.

Modrá mešita a palác Topkapi patří pravděpodobně k těm největším a nejznámějším památkám, které může Istanbul svým návštěvníkům nabídnout, avšak rozhodně nejdou jediné. Turisté mohou své další kroky vést třeba k Hagii Sofii, Tulipánové mešitě, rozsáhlému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu popřípadě k cisterně Yerebatan Saray.

Při pobytu v turecké metropoli Istanbul se velká část jejích návštěvníků cítí jako v cizím světě. Ne nadarmo se říká, že je bránou do Orientu. A co teprve v Istanbulu prožít celou dovolenou?