Fethiye

Turecké letovisko Fethiye leží v jižní části Egejské riviéry a některé materiály ji již řadí k pobřeží Středozemního moře v Turecku. Nachází se zhruba 60 kilometrů východně od letoviska Marmaris a asi 70 kilometrů je to odsud na oblíbený řecký ostrov Rhodos. Vzhledem ke své poloze jde o velmi klidné letovisko na pobřeží velkého zálivu, jež ji chrání před nepříznivými vlivy otevřeného moře. Turisté si tak tady mohou užívat klidnou hladinu a skvělé koupání po celou dobu pobytu.

fethiye-pristav

Protože Fethiye leží stranou hlavního turistického ruchu na Egejské riviéře v Turecku, patří ke klidnějším letoviskům a budou jí využívat spíše turisté, kteří preferují pohodu a odpočinek před pobyty v živých a pulzujících letoviscích. Z nejbližšího letiště u města Dalaman je do fethiyjských letovisek asi 40 kilometrů a tak je potřeba počítat se téměř hodinovým transferem.

Fethiye je obklopena nedotčenou přírodou a její návštěvníci, kteří nechtějí strávit celý svůj pobyt v Turecku na plážích nebo ve svém hotelu, dosti často kombinují možnost opalování se a odpočinku na zdejších písečných pláží s pěšími výlety po okolí. To je vítanou zprávou zejména pro aktivní jedince, kteří si mohou při pěších túrách kolem městečka velmi dobře odpočinout.

fethiye-ostrovy

Severně od letoviska se zvedají svahy pohoří Taurus, jež je poměrně hustě zalesněné a nejčastěji vyskytující se dřevěnou v této části Turecka jsou pinie a borovice. V případě horkých letních dnů skýtají zdejší háje a lesy vítaný stín a návštěvníci tohoto regionu se v nich mohou věnovat nejrůznějším činnostem, aniž by na mě měla zásadní vliv vysoká teplota.

V minulosti byla Fethiye, podobně jako celá řada dalších letovisek nejenom na pobřeží Egejské riviéry v Turecku, ale také na nedalekých řeckých ostrovech a vůbec po celém Středomoří, jen malou rybářskou vesničkou. Ve druhé polovině minulého století se zde však začal rozvíjet turistický ruch a dnes patří toto šedesátitisícové město k jedněm z nejoblíbenějších dovolenkových středisek v Turecku. Letní dovolená u moře, strávená v jejich hotelích a dalších ubytovacích zařízeních, určitě nikoho nezklame.

fethiye-sport

Město je rozděleno na dvě části. Jižní se nazývá Fethiye a severní Calis. Ta první je původní historické centrum města s přístavem a spoustou obchodů, obchůdků, restaurací a taveren. Sem se chodí turisté bavit a také na něco dobrého k jídlu či posedět do baru, pokud se chtějí nadýchat původní atmosféry městečka. Většinu obyvatel staré části města tvoří Turci.

Část Calis leží tři až čtyři kilometry severním směrem od centra staré Fethiye a jde vlastně o jakési turistické městečko. Podél pobřeží se táhne promenáda, lemovaná spoustou hotelů, a na zdejší písečnou pláž je to odsud jen kousek. Právě zde tráví dovolenou ve Fethiyi většina turistů, kteří sem na letecké zájezdy do Turecka cestují.

fethiye-skalni-hroby

Kromě skutečnosti, že je Fethiye ideálním místem pro plážový odpočinek a relaxaci u průzračně čistého Egejského moře na zdejších plážích, na dovolenou sem jezdí i aktivní jedinci a příznivci sportu. Ti tady mohou na plážích a v přilehlém moři vyzkoušet celou řadu vodních sportů. Fethiyjské písečné pláže se táhnou v délce několika kilometrů podél Středozemního moře a k oblíbeným činnostem tu, vzhledem k příznivým podmínkám, patří všechny druhy plachtění a pak také kupříkladu paragliding.

Vzhledem ke skutečnosti, že je letovisko situováno na samém jižním konci Egejské riviéry, je osud poněkud problematická návštěva nejznámější tureckých památek na Egejské riviéře, ke kterým náleží kupříkladu Bodrum, ve starověku nazývaný Halikarnassos, nebo ruiny starověkého města Efes. To ale neznamená, že by tady nebylo ze starověkých památek nic k vidění. Nejznámější historickou památkou v blízkosti Fethiye jsou známé skalní hroby, vytesané do skal nedaleko od města. K nim je možné dojíz z letoviska pohodlně pěšky.

Turisté, trávící svou dovolenou ve Fethiyi, by si měli alespoň jeden den svého pobytu v Turecku vyhradit na návštěvu asi nejznámější pláže na Egejské riviéře Oludeniz. Ta se nachází jen 15 kilometrů jižně od Fethiye a jde o blankytně modrou lagunu, kterou od moře odděluje písečná kosa. Pláž s jemným bílým pískem patří k nejfotografovanějším místům v Turecku a určitě stojí za návštěvu.