Kappadokie

Uprostřed Turecka se nachází známá oblast nazývaná Kappadokia, která rozhodně patří k turisticky nejvyhledávanějším regionům v celé zemi. Jde o jakési před světem ukryté městečko, které bylo vytvořeno člověkem v průběhu věků z měkkého sopečného popela, který se postupem času přeměnil na tvrdý materiál tak, jak jej známe dnes.

Vznik materiálu, jenž dal skalnímu městu v Kappadokii vzniknout, je datován do doby před 30.000.000 lety. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto popelem po výbuchu nedaleké sopky. Později, když materiál dostatečně ztvrdnul, si místní obyvatelstvo začalo do těchto útvarů kutat obydlí a tak se začalo postupně objevovat současné skalní město. Dnes tento jedinečný úkaz z dálky připomíná zkamenělý les, popřípadě jakési pitoreskní duny z písku.

Krasová údolí Kappadokie hrají mnohými barvami a turisté tady mohou na výletě v čase dovolené v některém z tureckých letovisek obdivovat příbytky, podobající se svým tvarem nějakým skalním hradům.

Sopečný tuf je materiálem velice poddajným a je možné jej jednoduše tvarovat. Proto se v Kappadokii nacházejí i velké skály, do kterých bylo vyhloubeno dokonce několik místností v jedné rovině. Nezřídka kdy se také stane, že ze samotné skály už nezbylo o moc více než jen tenké stěny místností.

Během období vpádů arabských armád začali místní obyvatelé své příbytky budovat pokud možno pod zemí tak, aby zůstaly na první pohled skryté a daly se dobře bránit. Tato myšlenka dala vzniknout spoustě podzemních měst a chrámů, kde místní trávili svůj čas hlavně pod zemským povrchem.

Pohled na skalní města skutečně stojí za to. Nedaleko Kappadokie se nachází vyhaslý vulkán Erciyes Dagi, který určitě stojí za návštěvu a jenž současně zapříčinil vznik všech těchto krás. Během své dovolené na území Turecka se dá do této krajiny vypravit a kochat se pohledem na vesničku, která byla zakomponována do krajiny kamene a skal a ještě dodnes bývají tato obydlí používána místními obyvateli.

Orientovat se během prohlídky je možné pomocí šipek, které turisty navádějí. Prohlídka celého komplexu trvá zhruba 60 minut a není doporučováno, aby sem chodili jedinci trpcí klaustrofobií.

K ubytování v okolí oblasti Kappadokie lze využít nedaleká města jako například Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.