Opalování v Turecku

Turecko je bezpochyby velká a pestrá země. A to ne jen geograficky a společensky, ale také ve smyslu klimatických podmínek. Pouhá třicetina tureckého území se nachází na evropském kontinentu, zbytek země pak leží na kontinentu asijském. Je tudíž pochopitelné, že ve vztahu k velkému území existují mezi konkrétními regiony Turecka značné rozdíly jak v podnebí, tak průměrné teplotě vzduchu, popřípadě vody. Dalo by se říci, že co region v Turecku, to úplně jiné počasí.

Každým rokem získává Turecko mezi turisty na oblibě a počet lidí, přijíždějících do Turecka na dovolenou, permanentně roste. Které že období je tedy pro návštěvu Turecka nejvhodnější?

Jelikož Turecko patří geograficky do subtropického pásu, je třeba myslet na to, že v letních měsících jsou zde teploty skutečně vysoké a podnebí horké. Turecká sezóna dovolených začíná už začátkem května a končí až v říjnu. Západní pobřeží Turecka, kam patří například letovisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty se tady začátkem jara pohybují kolem 23 °C a též osvěžení v moři je obvykle příjemné. Letní sezóna tu však končí skoro o měsíc dřív než v jižní části Turecka.

Přestože je jižní pobřeží o stovky kilometrů dále na jih, teploty jsou tady velice podobné jako v západní části Turecka. Jižní pobřeží, které bývá nazýváno Turecká riviéra, a jeho letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer jsou asi nejnavštěvovanějšími letovisky v Turecku. Velkou výhodou tureckého pobřeží Středozemního moře je fakt, že i uprostřed podzimu se tady dá dobře vykoupat.

Avšak vždy je nutné myslet na skutečnost, že slunce u moře opaluje jinak než u nás. Proto je třeba pamatovat na dobrou ochranu před slunečním svitem tak, aby se pobyt v Turecku neproměnil ve zlý sen hned na začátku. Na intenzivní sluneční záření si musí pokožka pomalu zvykat a nic se nesmí přehánět.

Vždy je potřeba si s sebou přibalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Nedoporučuje se používat nižší! Ideální je více než 20 a krém by měl mít UVA a UVB filtr. Pro děti se doporučuje opalovací krém s faktorem 30.

Vyznavači opalování bez plavek by měli myslet na to, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu sice přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si toto opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat místní obyvatele. Na veřejných plážích by turisté měli dodržovat zvyklosti místních.