Side

Město Side je jedním z velmi oblíbených turistických letovisek pro letní dovolenou na pobřeží Turecké riviéry. Nalézá se cca. 75 kilometrů východním směrem od Antalye a patří mezi jedno z největších tureckých měst. Jeho služby a vybavenost uspokojí každého návštěvníka a to je pravděpodobně jeden z důvodů, proč si turisté toto středisko tak často volí jako destinaci, kde je letní dovolená v Turecku vždy perfektní a odkud si zpět domů přivezou jen ty nejhezčí zážitky.

Dle turistů, kteří již v této části Turecka pobývali, je dovolená u moře v Side charakteristická především azurově modrou a průzračně čistou mořskou vodou, dostatek slunečního svitu po celou dobu pobytu a krásné písečné nebo oblázkové pláže, táhnoucí se na kilometry podél pobřeží. Kromě slunění se a lenošení na břehu šumícího moře slibuje dovolené v Side na historii orientovaným návštěvníkům spoustu možností, kam se vydat na výlet za poznáním. A když se ještě podaří sehnat zájezd do Side s last minute slevou, dovolená v tomto oblíbeném prázdninovém středisku nevyjde ani nijak draze.

Letovisko je možné rozdělit na dvě oblasti. Nová část, kde je velká koncentrace hotelů a stále přibývají nové a moderní budovy, a historickou část, kde mohou turisté během letní dovolené v Turecku obdivovat antické ruiny, archeologické vykopávky a starobylé domky s obchody. Každá z nich má něco do sebe a obě dvě jistě stojí za návštěvu. Z nejznámějších objektů ve městě se sluší jmenovat alespoň majestátný amfiteátr Aspendos, ve kterém se, při troše štěstí, dá shlédnout i nějaká divadelní hra.

Pláž v Side je oblázková i písčitá. Záleží jen na tom, na jaké straně letoviska se jeho návštěvníci právě nalézají. Obě pláže poskytují turistům na dovolené pestrou paletu mnoha vodních a plážových sportů. Pláž na východě je pokryta kamínky a oblázky a z toho důvodu bývá doporučováno vzít si boty do vody. Její výhodou je, že bývá prázdnější než pláž s pískem v západní části. Kvůli písečnému povrchu se na západě letoviska koncentruje největší množství turistů.

Kromě cachtání se ve vodě a dalších fyzických činností, vhodných k provozování na pláži, je tady populární také nakupování. Ve zdejších obchodech se dá zakoupit spousta tradičních kožených výrobků a též zajímavé šperky. Dohadování v obchodě o ceně je na denním pořádku a hlasy z tržnic se dají zaslechnout až do pozdních nočních hodin. Výsledkem dlouhého smlouvání však může být koupě zboží za výhodnou cenu.