Turecká Egejská riviéra

V pořadí druhou nejvyhledávanější oblastí pro dovolenou v Turecku během letní sezóny leteckých zájezdů k moři je hned za Tureckou riviérou riviéra Egejská. Z názvu oblasti samotné je patrné, že vychází ze jména Egejského moře, které smáčí břehy místních, v drtivé většině písečných, pláží. Do tohoto regionu patří celá řada známých středisek, ze kterých se lze v průběhu dovolené v Turecku lodí vypravit k nedalekým ostrovům patřícím Řecku. Mezi známá místa na Egejské riviéře náleží například Marmaris, Bodrum či popřípadě Fethiye.

Během dovolené ve známých i méně známých letoviscích na pobřeží Egejské riviéry je, vedle obligátního a oblíbeného lenošení na písku rozpálených pláží a slunění se v paprscích horkého slunce, také možné navštívit některé další zajímavé objekty a památky, mezi kterými dominuje především region Pamukkale.

Toto obdivuhodné místo, jehož jméno by se dalo volně přeložit jako Bavlněný hrad, bylo v roce 1988 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde o jedinečný přírodní výtvor, kdy voda voda plná minerálů vytvořila kaskádu čistě bílých jezírek z travertinu.

Středisko Marmaris je útulné městečko, nalézající se na jihozápadním konci Turecka. Ostrov Rhodos v Řecku je odsud skoro na dohled a to je důvodem, proč si turisté, kteří se rozhodli prožít dovolenou na Egejské riviéře v Turecku právě v letovisku Marmaris či v jeho nejbližším okolí, často volí za cíl svých lodních výletů.

S vypůjčeným autem se dá k ostrovu Rhodos vyrazit na vlastí pěst za řádově nižší částky, než bývají výlety organizované místními agenturami. Středisko Marmaris lemují směrem od pevniny hory, na jejichž svazích se dobře daří borovicím. Jejich vůni pak vítr během horkého léta často zanese až k Marmarisu. Nádherné pláže, příjemně prohřáté moře, antické pamětihodnosti a noční život jsou zárukou spokojené dovolené v Marmarisu na Egejské riviéře, na kterou se jen tak nezapomíná.

Město Fethiye leží zhruba v jedné třetině cesty mezi Marmarisem a Antalyí na Turecké riviéře. Břehy letoviska smáčí ze západního směru Středozemní moře a město se schovává v malé klidné zátoce.

Centrum Fethiye postupně vyrostlo okolo zdejšího přístavu. Pro milovníky památek je doslova nezbytné vypravit se ke zdejším historickým skalním hrobům, které jsou ve skalách nad Fethiyí vytesané do kamene. Mezi návštěvníky, trávícími dovolenou ve Fethiyi nebo blízkém okolí, je toto výletní místo velmi populární.

Na Egejské riviéře, jen pár kilometrů od Fethiye, leží také jedna z nejfotografovanějších pláží na světě. Je to modrá laguna Ölüdeniz a od moře ji dělí jen úzká písečná šíje. jméno zátoky znamená Mrtvé moře, avšak důvodem bude nejspíše klidné hladina v zátoce než nějaká souvislost se zdejším životem v moři.

Za vstup na pláž i do zátoky se vybírá poplatek, ale ani to by neměl odradit turisty od jedinečné možnosti pokochat se tímto přírodním skvostem.