letoviska

Turecká Egejská riviéra

Turecká dvojka

V pořadí druhou nejvyhledávanější oblastí pro dovolenou v Turecku během letní sezóny leteckých zájezdů k moři je hned za Tureckou riviérou riviéra Egejská. Z názvu oblasti samotné je patrné, že vychází ze jména Egejského moře. To smáčí břehy zdejších, v drtivé většině písečných, pláží. Do regionu Egejské riviéry patří celá řada známých středisek, do nichž hlavně v létě míří turisté i z České republiky. Velkou výhodou letovisek na Egejské riviéře je její blízkost k řeckým ostrovům. Z prázdninových středisek na tureckém západním pobřeží se lze v průběhu dovolené v Turecku vypravit lodí k nedalekým ostrovům, patřícím Řecku. Mezi známá místa pro dovolenou na Egejské riviéře náleží například Marmaris, Bodrum či Fethiye.

Výlety

Během dovolené ve známých i méně známých letoviscích na pobřeží Egejské riviéry je, vedle obligátního a oblíbeného lenošení na písku rozpálených pláží a slunění se v paprscích horkého slunce, také možné navštívit některá další zajímavá místa či historické památky. Mezi turisticky atraktivní lokality, které je možné navštívit v rámci výletu při pobytu na Egejské riviéře, jednoznačně dominuje region Pamukkale.

Pamukkale

Toto obdivuhodné místo, jehož jméno by se dalo volně přeložit jako Bavlněný hrad, bylo v roce 1988 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Leží necelých 20 kilometrů severně od města Denizli ve vnitrozemí Turecka. Z většiny letovisek na Egejské riviéře je to do Pamukkale necelých 200 kilometrů. Oblast Pamukkale je jedinečným přírodním úkazem. Voda, plná minerálů, tady na ploše cca. 2 kilometrů čtverečních vytvořila kaskádu čistě bílých jezírek z travertinu. Jde o jedno z nejnavštěvovanějších míst v celém Turecku. Celá oblast byla vyhlášená národním přírodním parkem.

Marmaris

Turistické středisko Marmaris je útulným městečkem, nalézajícím se v jihozápadní části Turecka. Ostrov Rhodos, čtvrtý největší ostrov v Řecku, je odsud skoro na dohled. To je hlavním důvodem, proč si jej turisté, kteří se rozhodli prožít svou dovolenou na Egejské riviéře v Turecku právě v letovisku Marmaris či v jeho nejbližším okolí, často volí za cíl svých lodních výletů. Většina turistů cestuje na Rhodos na krátký výlet. Ovšem najdou se i tací, kteří plují do Řecka i na několik dní. S vypůjčeným autem a trajektem se dá k ostrovu Rhodos vyrazit na vlastí pěst. A to za řádově nižší částky, než jaké si za výlety účtují místní agentury.

Mezi horami a mořem

Středisko Marmaris lemují směrem od pevniny hory. Ty jsou při pohledu z dálky sytě zelené, neboť na jejichž svazích se dobře daří borovicím. Jejich intenzivní vůni pak vítr během horkého léta často zanese až k Marmarisu. Nádherné pláže, příjemně prohřáté moře, antické pamětihodnosti a noční život jsou v Marmarisu zárukou spokojené dovolené. Však také valná většina turistů, kteří někdy alespoň pár dní v Marmarisu na Egejské riviéře prožili, na tento čas jen tak nezapomíná.

Fethiye

Město Fethiye leží zhruba v jedné třetině cesty mezi Marmarisem a Antalyí na Turecké riviéře. Malebné městečko se schovává v malé klidné zátoce, která jej chrání před vlivy otevřeného moře. Břehy Fethiye smáčí ze západního směru průzračně čisté vody Středozemní moře.

Zajímavá místa

Historické jádro Fethiye postupem času vyrostlo okolo zdejšího přístavu. Pro milovníky památek je vedle starého centra doslova povinností vypravit se ke zdejším historickým skalním hrobům. Ty jsou k vidění ve skalách nad Fethiyí. Hroby jsou vytesány přímo do kamene zdejších skal. Mezi návštěvníky, trávícími dovolenou ve Fethiyi nebo blízkém okolí, je toto výletní místo velmi populární.

Laguna Ölüdeniz

Na Egejské riviéře, jen pár kilometrů od Fethiye, leží také jedna z nejfotografovanějších pláží na světě. Je to modrá laguna Ölüdeniz, která se stala jedním ze symbolů Egejské riviéry. Od moře dělí modrou zátoku jen úzká písečná šíje. Jméno zátoky Ölüdeniz znamená v překladu Mrtvé moře. Avšak důvodem tohoto pojmenování bude nejspíše klidné hladina moře v zátoce než nějaká souvislost se zdejším životem v moři.

Za vstup na pláž i do zátoky se vybírá poplatek. Ale ani to by nemělo odradit turisty od jedinečné možnosti pokochat se tímto unikátním přírodním skvostem, jehož fotografie je možné zahlédnout ve spoustě propagačních materiálů o dovolené na Egejské riviéře či jinde v Turecku.