Turecko je rájem pro potápěče

Krásné a udržované pláže, azurově modrá voda, spousta zábavy, památky z doby starověku, ale i zážitky jsou hlavními lákadly pro turisty, kteří na svou dovolenou volí nejen Turecko, ale i další oblíbené destinace. Jedinečné zážitky z pobytu u moře patří k hlavní rozhodovacím kritériím, podle nichž se o zemi, kterou navštíví, rozhoduje většina turistů, co se i v letošním roce rozhodli vycestovat na dovolenou do jedné z evropských popřípadě jiných zahraničních přímořských destinací. Velké oblibě se těší kurzy s výukou potápění, které v loňském roce využilo několik tisíc českých turistů. A Turecko je určitě zemí potápění zaslíbenou.

V tomto roce to asi nebude odlišné a k oblíbeným potápěčským cílům bude pochopitelně zase patřit Turecko. Břehy podél Turecké riviéry se mezi turisty proslavily svými udržovanými plážemi a čistým mořem. Z toho důvodu si ji ke svým začátkům s potápěním volí celá řada turistů. K nejoblíbenějším a často vyhledávaným potápěčským střediskům v Turecku patří Antalya, Bodrum, Alanya nebo Marmaris.

Nejčastější způsob, který návštěvníci Turecka vybírají k výletům na potápěčskou lokalitu, bývá zapůjčení lodě. Vydají se dále od pobřeží a nabídne se jim moře tak průzračné, že z lodě je často vidět až na dno. Právě v těchto hloubkách je možné nerušeně pozorovat hejna rybek a dalších živočichů. Při příznivých podmínkách lze zahlédnout karety obrovské a karety obecné, stejně jako hejna delfínů, kteří rádi doprovázejí plující čluny a vyskakují nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že se lze potápět v průběhu celé sezóny, od dubna do podzimu.

Zájezdy do této destinace bývají v nabídkách českých cestovek na prvních příčkách co do oblíbenosti a Turecko patří k nejžádanějším zemím podél Středozemního moře. Mnoho z turistů volí břehy Turecké riviéry coby region k získání svých vůbec prvních zkušeností s potápěním. Navíc se dá na místě výstroj vypůjčit a absolvovat kurz potápění.

K vyhledávaným místům mezi potápěči se řadí též také Gallipolský poloostrov, neboť podél jeho pobřeží se dají zkoumat četné vraky lodí z dob války o toto území. Památky archeologického rázu se dají naopak spatřit v Bodrumu. Ovšem v této oblasti jsou ponory povoleny jen v určitých místech. Velkou lahůdkou pak bývá ostrov Kek, na němž je možné zkoumat pod hladinou potopené město, vraky lodí popřípadě podvodní jeskyně.