Turecký Bodrum

Poloostrov Bodrum, který se nachází na pobřeží Egejského moře, na takzvané Egejské riviéře, bývá v mnoha turistických průvodcích řazen mezi nejzajímavější místa v celém Turecku a dovolená u moře, prožitá ve zdejších letoviscích, patří k jedinečným zážitkům. Svými přírodními skvosty a příjemným podnebím láká k prožití příjemné dovolené v Bodrumu nejen návštěvníky z celého světa, ale i nejrůznější umělce a též turecké celebrity a vlivné občany. To je důvodem, proč bývá Bodrum často označován jako turecký ekvivalent známého francouzského letoviska Saint Tropez.

Během zvažování dovolené v této části Turecka a prohlížení propagačních materiálů cestovních kanceláří, specializující se na Turecko, mohou cestovatele, hlavně během nejvyšší sezóny, překvapit relativně vysoké ceny ubytování. Ale mimo hlavní sezónu, nebo v případě, že se poštěstí natrefit na zajímavý last minute zájezd do Turecka, se dá na Egejskou riviéru podívat za velmi příjemné ceny a příjemná dovolená v okolí letoviska Bodrum je finančně přijatelná pro většinu z turistů. Teprve po příletu do Bodrumu turisté často pochopí, proč je tento úsek na břehu Egejského moře velmi často řazena k přírodním pokladům.

Pláže na Bodrumu jsou jak písečné, tak s kameny a oblázky. Volit lze též mezi mírným vstupem do vody nebo strmými útesy. Většina zdejších pláží se pyšní Modrou vlajkou jak za čistotu vody, tak i samotných pláží. A i v případě, že turisté patří spíše k těm, kteří mají rádi, když je jejich dovolená klidná a mají rádi slunění na pláži a ne k aktivním jedincům, prahnoucím po poznání, by si rozhodně neměli nechat ujít výlet k nedalekým ruinám mauzolea v Halikarnasu, jednoho ze sedmi starověkých divů světa.

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu obyvatel Bodrumu především ortodoxní Řekové. Není se tedy co divit, že ze zdejších vesnic je až do současnosti cítit atmosféra starého Řecka. Tu ještě znásobují rozvaliny kostelíků, domy z kamene nebo klasické větrné mlýny. A vzhledem k malé vzdálenosti od ostrovů Kos a Rhodos je možné dovolenou zpestřit výletem na jeden z nich.

Nejznámějším zdejším letoviskem je město, které nese stejný název jako celý poloostrov, tedy Bodrum. V dobách, kdy tomuto regionu vládli Řekové, se nazývalo Halikarnass. Ve starém centru města se nachází promenáda, jež je lemována uličkami se spoustou obchodů, barů, kaváren a taveren. A zdejší starý přístav je v poslední době hojně vyhledáván jako kotevní místo luxusních soukromých lodí ze všech koutů světa, jejichž movití majitelé sem opakovaně přijíždějí proto, že tady bude letní dovolená přesně podle jejich představ.

V jižní části poloostrova, asi 3 od od Bodrumu, leží město Gumbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a také nejnavštěvovanějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž má písečný povrch a má pozvolný vstup do moře. Lemují ji tamaryšky a je častým cílem pro rodiny s dětmi, pro něž je dovolená v tomto tureckém regionu ideálním způsobem, jak strávit čas hlavních školních prázdnin u průzračně čistého moře.