letoviska

Turecký Bodrum

Uprostřed Egejské riviéry

Poloostrov Bodrum je k nalezení na pobřeží Egejského moře v západní části Turecka. Leží v srdci na takzvané Egejské riviéry. Ta bývá v mnoha turistických průvodcích řazena mezi nejzajímavější místa v celém Turecku. Bodrum leží asi 80 kilometrů vzdušnou čarou od dalšího populárního prázdninového střediska Egejské riviéry Marmarisu.

Saint Tropez Turecka

Dovolená u moře, prožitá ve zdejších letoviscích, patří k jedinečným zážitkům. Svými přírodními skvosty a příjemným podnebím láká tento překrásný kout Turecka k prožití příjemné dovolené na Bodrumu nejen turisty a další návštěvníky z celého světa, ale dokonce i samotné Turky. Mezi nimi nechybí třeba nejrůznější turečtí umělci. Bodrum si svou podmanivou atmosférou a všudypřítomným klidem získal též srdce nejrůznějších tureckých celebrit a vlivných či bohatých občanů. A kdo jiný by měl pobřeží Egejské riviéry znát lépe než samotní Turci? Přítomnost turecké smetánky je též důvodem, proč bývá Bodrum často označován jako blízkovýchodní ekvivalent známého francouzského letoviska na břehu Středozemního moře Saint Tropez.

Dovolená tu nemusí vyjít nijak draze

Během zvažování dovolené v této části Turecka a prohlížení propagačních materiálů cestovních kanceláří, specializující se na Turecko a jeho jižní pobřeží, mohou cestovatelé, a to hlavně hlavně během nejvyšší turistické sezóny, překvapit relativně vysoké ceny za ubytování v oblasti Bodrumu. Ale mimo hlavní sezónu, anebo též v případě, že se někomu poštěstí natrefit na zajímavý last minute zájezd do Turecka, se dá nejen do Bodrumu, ale na celou Egejskou riviéru, podívat za velmi příjemné ceny. Taková dovolená v okolí letoviska Bodrum, kterou se podařilo získat buď ve slevě těsně před odletem, nebo naopak v dostatečném předstihu s bonusem za včasnou rezervaci, je pak finančně přijatelná pro většinu z turistů. Často však až teprve po příletu do Bodrumu turisté pochopí, proč je tento úsek na břehu Egejského moře tak často řazen k přírodním pokladům Turecka a proč jsou ceny za ubytování v tomto regionu za normální situace tak vysoké.

Pláže

Pláží ke koupání v průzračně čistých vodách Egejského moře je v oblasti Bodrumu více než dostatek. Koupat se tady v příjemně prohřátém moři se dá jak na plážích písečných, tak i na plážích, jejichž povrch je tvořen kameny a oblázky. Volit lze též mezi plážemi s mírným vstupem do vody, ideálním k rodinné dovolené a koupání ne příliš zdatných plavců, a strmými útesy. Většina zdejších pláží se pyšní Modrou vlajkou Evropské unie. A to jak za čistotu vody, tak i samotných pláží. A i v případě, že turisté patří spíše k těm, kteří mají rádi, když je jejich dovolená klidná a mají rádi slunění na pláži, a nepočítají sami sebe ani k aktivním jedincům, a ani turistům, prahnoucím po poznání, by si rozhodně neměli nechat ujít výlet k nedalekým ruinám mauzolea v Halikarnassu. Do dnešních dnů se sice zachovaly už jen ruiny kdysi mohutné stavby, ale to nic neubírá na atraktivitě tohoto jedinečného místa. Mauzoleum v Halikarnassu totiž bylo jedním ze sedmi starověkých divů světa.

Řecký odkaz

Ještě začátkem 30. let minulého století tvořili většinu obyvatel Bodrumu především ortodoxní Řekové. Není se tedy co divit, že ze zdejších vesnic je až do současnosti cítit atmosféra starého Řecka. Tu ještě znásobují rozvaliny kostelíků, domy z kamene nebo klasické větrné mlýny. A vzhledem k malé vzdálenosti od ostrovů Kos a Rhodos je možné dovolenou zpestřit výletem na jeden z nich.

Město Bodrum

Nejznámějším zdejším letoviskem je město, které nese stejný název jako celý poloostrov, tedy Bodrum. V dobách, kdy tomuto regionu vládli Řekové, se nazývalo Halikarnass. Odtud tedy název již zmíněného mauzolea. Ve starém centru města Bodrum se nachází promenáda. Ta je lemována uličkami se spoustou obchodů, barů, kaváren a taveren. Patří k turisticky nejvděčnějším místům v celém Bodrumu. A to zejména s přicházejícím večerem.

Přístav

Zdejší starý přístav je pak v poslední době sále častěji vyhledávaným kotvištěm. V bezpečné zátoce tu kotví luxusní soukromé jachty a další lodě ze všech koutů světa. Jejich movití majitelé sem opakovaně přijíždějí i proto, že tady budou moci prožít letní dovolenou přesně podle svých představ. Bodrum je totiž schopen splnit přání i těch nejnáročnějších jedinců.

Gümbet

V jižní části poloostrova, asi 3 od od Bodrumu, leží město Gümbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a také nejnavštěvovanějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž má písečný povrch a pozvolný vstup do moře. Lemují ji tamaryšky a je častým cílem pro rodiny s dětmi. Pro mladé rodiče je dovolená v tomto tureckém regionu ideálním způsobem, jak strávit čas hlavních školních prázdnin u průzračně čistého a příjemně prohřátého moře.