letoviska

Side

Moderní město

Město Side je jedním z velmi oblíbených turistických letovisek pro letní dovolenou na pobřeží Turecké riviéry. Nalézá se jen asi 75 kilometrů východním směrem od Antalye. Na Turecké riviéře patří spíše k větším městům. Služby, které poskytují hotely a další ubytovací kapacity v Side, stejně jako jejich vybavenost, musí uspokojit přání každého z jejich návštěvníků. A i to je pravděpodobně jedním z důvodů, proč si turisté středisko Side a jeho nejbližší okolí tak často volí jako destinaci, kde chtějí prožít svou letní dovolenou v Turecku. Tady mají záruku, že jejich pobyt u moře bude perfektní a odvezou si odsud zpátky domů přivezou jen ty nejhezčí zážitky.

Čisté moře

Dle turistů, kteří již v této části Turecka pobývali, je dovolená u moře v Side charakteristická především azurově modrou a průzračně čistou mořskou vodou. K ní je pak třeba ještě připočítat dostatek slunečního svitu po celou dobu pobytu a krásné písečné nebo oblázkové pláže. A podobně jako další pláže Turecké riviéry, i ty v Side se často táhnou na kilometry daleko podél středomořského pobřeží. Kromě slunění se a lenošení na břehu šumícího moře slibuje letní dovolená v Side na historii orientovaným návštěvníkům spoustu možností, kam se vydat na výlet za poznáním. A když se ještě podaří sehnat zájezd do Side s last minute slevou, dovolená v tomto oblíbeném prázdninovém středisku nevyjde ani nijak draze.

Dvě hlavní části

Letovisko je možné rozdělit na dvě oblasti. Nová část, kde je velká koncentrace hotelů (stále přibývají nové) a dalších moderních budov, a historickou část. V ní mohou turisté během letní dovolené v Turecku obdivovat třeba dávné antické ruiny, archeologické vykopávky a starobylé domy. Každá ze čtvrtí v Side má něco do sebe. Proto stojí obě dvě alespoň za krátkou návštěvu. Z nejznámějších objektů v Side se určitě sluší jmenovat alespoň majestátný amfiteátr Aspendos. Ten patří k nejzachovalejším antickým amfiteátrům na světě. A i v současnosti se v něm dá, při troše štěstí, shlédnout nějaká divadelní hra či jiné představení.

Pláž

Pláž v Side je oblázková i písčitá. Záleží jen na tom, na jaké straně letoviska se jeho návštěvníci právě nalézají. Obě pláže poskytují turistům na dovolené pestrou paletu mnoha vodních a plážových sportů. Na pláži v Side si tak přijdou na své jak milovníci plážového lenošení a odpočinku, tak i aktivní jedinci. Pláž východně od Side je pokryta spíše kamínky a oblázky. Z tohoto důvodu bývá doporučováno vzít si na ni boty do vody. Její výhodou je, že bývá prázdnější než pláž s pískem v západní části. Kvůli písečnému povrchu západní pláže se na koncentruje největší množství turistů. Zejména v hlavní turistické sezóně tak může být poměrně rušná. Obě pláže v Side mají pozvolný vstup do vody. Proto si získaly oblibu mezi rodinami s malými dětmi a také méně zdatnými plavci.

Nákupy

Kromě opalování, odpočinku ve stínu slunečníku, cachtání se v příjemně prohřáté mořské vodě a dalších činností, které turisté na dovolené obvykle přes den provozují, je v oblasti Side populární také nakupování. Ve zdejších obchodech se dá zakoupit kupříkladu spousta tradičních kožených výrobků. Nabízeny jsou též třeba zajímavé šperky a další výrobky ze zlata. Dohadování v obchodě o ceně je na denním pořádku a hlasy z tržnic se dají zaslechnout až do pozdních nočních hodin. Výsledkem dlouhého smlouvání však může být koupě atraktivního zboží za výhodnou cenu.