letoviska

Antalya, Turecká riviera

Jako Praha

Moderní velkoměsto s více než milionem obyvatel (tedy podobně jako Praha), situované v zálivu na jižním pobřeží Turecka, nese název Antalya. A i když by se někomu mohlo zdát, že podle počtu obyvatel má tato část tureckého pobřeží Středozemního moře s pohodovou a příjemnou dovolenou pramálo společného, opak je pravdou. Antalya je totiž ke strávení skvělé letní dovolené u moře jako stvořená. Ne nadarmo je oblast v okolí Antalye turisticky vůbec nevyhledávanějším letoviskem v celé zemi. Říká se, že západní část Turecké riviéry, jak se tato oblast nazývá, chytne za srdce téměř každého z turistů, který se nakonec rozhodne strávit svou dovolenou právě v této části Turecka.

Mezi mořem a horami

Z jihu omývají břehy Antalye průzračně čisté vody Středozemního moře. Směrem na sever od města se pak k nebi vypíná majestátné pohoří Taurus. Antalya je tak pro své návštěvníky nevyčerpatelnou zásobárnou přírodních krás, působivých přírodních scenérií a pestré historie. Tu mohou turisté vnímat na každém kroku po celou dobu pobytu v Antalyi.

Podnebí

V průběhu roku se průměrné teploty v Antalském regionu pohybují kolem příjemných 20 a 30 stupňů Celsia. Antalya je tak vhodným místem ke strávení letní dovolené u moře pro všechny věkové kategorie. Jedinci, kteří hůře snášejí velká horka, sem budou cestovat spíše na začátku a konci letní sezóny. Turisté, kteří se naopak rádi sluní v horkých paprscích slunce, do Antalye cestují v době hlavních školních prázdnin.

Západ Turecké riviéry

Jak již bylo popsáno dříve, oblast kolem městě Antalya je nazývána Tureckou riviérou. A i když toto označení správně náleží asi 150 kilometrů dlouhému pásu pobřeží, táhnoucímu se od Kemeru na západě až k Alanyi na východě, v některých propagačních materiálech a katalozích je za Tureckou riviéru považována pouze Antalya a její bezprostřední okolí.

Turistický boom

Oblast Antalya prodělala za dobu své existence coby turisticky vyhledávané destinace celou řadu změn. Důvodem byla potřeba, aby dokázala uspokojit přání a požadavky i těch nejnáročnějších klientů. Protože počty turistů, kteří se rozhodli strávit svou letní dovolenou v Turecku právě v Antalyi a současně vyžadují prvotřídní služby a zázemí, se neustále zvětšovaly a zvětšují. Současní klienti cestovních kanceláří totiž cestují do oblasti Antalye již s tím, že tu budou mít k dispozici veškeré služby, které se dnes dají v průběhu dovolené očekávat, a to na vysoké úrovni.

Spousta možností

Místní obyvatelstvo, a to především ti dříve narození, i dnes ještě žijí původním stylem života. Během procházek po starých městských čtvrtích tak turisté mohou v čase své zasloužené dovolené na vlastní oči poznávat, jak asi vypadal život na pobřeží Středozemního moře v minulosti. Zajímavostí je, že Antalya je turisty hojně navštěvovaná i během zimních měsíců. Díky stálému počasí, které tu panuje i v čase, kdy střední Evropa leží pod sněhem, se dá během jediného dne například dopoledne relaxovat u moře a zbytek dne trávit na lyžích v blízkém lyžařském středisku.

Pláže

Pláží se v Antalyi a jejím přilehlém okolí nachází vícero. Záleží pouze na turistovi či návštěvníkovi tohoto tureckého regionu samotném, jakou pláž si ze zdejší nabídky vybere. Záleží třeba na tom, jaké sportovní aktivity a služby během dovolené v Antalyi očekává. Podobně se bude o místě, kde chce trávit svůj den u vody, rozhodovat i z perspektivy svých činností během dne. Zda dá přednost lenošení na pláži, odpočinku a relaxaci, či zda má v pánu prožít aktivní dovolenou.

Nabídka ubytování

Úchvatná krajina v okolí s nedalekými horami směrem do vnitrozemí vytváří městu Antalya krásnou a bezpochyby působivou kulisu. Oblast je jako stvořená k odpočinku a relaxaci. Podél celého pobřeží se tady nacházejí nejrůznější ubytovací zařízení všech kvalit a cenových hladin. Ani turista, preferující o své dovolené kvalitní a prvotřídně vybavené hotely, se nemusí bát, že by zde nenašel hotel dle svých preferencí. V Antalyi se totiž nalézají i skutečně působivé pětihvězdičkové hotely, splňující veškeré požadavky na luxus a pohodlí i těch nejnáročnějších klientů.

Možnosti nákupů

Volný čas je možné v Antalyi trávit různými způsoby. Vedle obligátního slunění na pláži, odpočinku pod slunečníkem či dováděním v prohřátém moři se nabízejí i další možnosti. Třeba blízké městečko láká k návštěvě a k nákupům v obchůdcích se suvenýry, oblečením a šperky. Za vyzkoušení stojí i návštěva některého ze zdejších tradičních trhů. Ty jsou otevřeny až do pozdních nočních hodin. O cenách se dá smlouvat a tak by se turisté měli připravit na fakt, že si finální cenu budou muset doslova vyhádat.

Kam na procházku?

Za návštěvu stojí také staré centrum Antalye a zdejší přístav. K vidění je i několik archeologických nalezišť. Křivolaké romantické uličky, tak oblíbené k večerním procházkám, odvedou turisty až k přístavu. V blízkém okolí Antalye, ve vzdálenosti do 30 kilometrů, pak bývají turisty poměrně často navštěvovány vodopády, kaňony a jeskyně.