letoviska

Alanya v Turecku

Na úpatí Tauru

Rekreační oblast pro skvělou dovolenou u moře s populárním názvem Alanya se nalézá u jižního pobřeží Turecka. Rozkládá se v malebném prostředí na úpatí impozantního (a z dálky desítek kilometrů jasně viditelného) pohoří Taurus. Z jedné strany je Alanya lemována lesy a zelenými stráněmi, a směrem od moře je ohraničena pobřežím Středozemního moře. I díky těmto vhodným přírodním podmínkám patří oblast kolem Alanye k oblíbeným destinacím mezi turisty, preferujícími především poklidnou a ničím nerušenou příjemnou letní dovolenou nejen v Turecku.

Břehy kolem Alanye jsou omývány příjemně prohřátými a průzračně čistými mořskými vodami. Středozemní moře zásadně ovlivňuje zdejší klima. Masa vody eliminuje prudké výkyvy teplot. Návštěvníkům Alanye tak garantuje příjemné klimatické podmínky po celý průběh jejich dovolené. Během hlavní letní sezóny se zde teploty vzduchu standardně pohybují okolo 30 stupňů Celsia. Turisty určitě potěší skutečnost, že nebe nad Alanyí je téměř vždy bez mráčku a azurově modré. Ale i po zbytek roku se průměrné teploty vzduchu v Alanyi pohybují kolem 21 stupňů. To jsou na naše podmínky skoro letní, a mezi turisty rozhodně vítané, hodnoty.

Pláže

Celé okolí letoviska Alanya je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Složení písku na alanyiských plážích se liší oblast od oblasti. Povrch pláží sahá od velmi jemného písku až po mnohem hrubější, v některých místech dokonce s malými oblázky. K nejznámějším plážím v oblasti Alanye se rozhodně řadí Kleopatřina pláž. Svůj název dostala podle egyptské vládkyně Kleopatry, jež se tady prý kdysi, okouzlena zdejší přírodou, v příjemně vyhřátém moři vykoupala.

Jeskyně Dalmatas

Kleopatřina pláž je k nalezení na západním pobřeží Alanye. Pravděpodobně jediným jejím záporem může pro někoho být celkem prudký terén, kterým se svažuje k moři. Pokud by tady někoho omrzelo plavání, opalování a jiné plážové aktivity, může se vydat třeba na průzkum blízké jeskyně Damlatas. Ta se nalézá prakticky u pláže, takže turisté nemusejí cestovat nikam daleko. O jeskyni Dalmatas se říká, že jeskynní vzduch velice příznivě působí na jedince s dýchacími problémy.

Historie

Zájemci o historii a památky mohou v čase své dovolené v Alanyi poznávat a podrobně zkoumat zbytky několika antických měst. Dominantou Antalye jsou z velké vzdálenosti jasně viditelné a až k nebi tyčící se hradby ze středověku. Obdivovat je tu možné i třeba rozvaliny pevnosti, která v minulosti chránila město a jeho obyvatele před pirátskými útoky. Během jejich dovolené v Turecku bývá na programu mnoha turistů i návštěva zdejšího hradu. Z hradeb okolo hradu mají jeho návštěvníci celou oblast skoro jako na dlani. A to nejen Alanyi, ale i přilehlé moře.

Místní kuchyně

Po náročně prožitém dni je nejlepší čas na ochutnávku zdejší delikátní gastronomie. A ruku na srdce? Kde jinde si dát světově proslulý a vyhlášený kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží Turecka?