Rozmanitá země
Turecko je bezpochyby velkou a až neuvěřitelně pestrou zemí. A to nejen z pohledu kupříkladu geografie nebo společnosti a kultury. Turecké území je značně rozdílné region od regionu i ve smyslu klimatických podmínek, které v jednotlivých částech Turecka. Turecko je víceméně asijskou zemí. Jen pouhá asi třicetina tureckého území se rozkládá na evropském kontinentu. Zbytek země pak leží na kontinentu asijském. Je tudíž pochopitelné, že ve vztahu k tak velkému území, jakým je Turecko, existují mezi jeho konkrétními regiony značné rozdíly. A to jak v podnebí, tak i co do průměrné teploty vzduchu či vodě v moři při pobřeží. Dalo by se říci, že co region v Turecku, to úplně jiné počasí.
Kdy to Turecka?
Každým rokem získává Turecko mezi turisty na oblibě a popularitě. Počet lidí, přijíždějících do Turecka na dovolenou, meziročně permanentně roste. Jenže rok je dlouhá doba a ne každá jeho část je vhodná k tomu kterému typu dovolené. Sezóna typických letních zájezdů k moři je pochopitelně jiná než měsíce, během nichž panují ideální podmínky k poznávání historických památek nebo přírody. Které období je tedy pro návštěvu Turecka nejvhodnější?
Turecké léto
Jelikož Turecko patří geograficky do subtropického pásu, je třeba myslet na to, že v letních měsících jsou zde teploty skutečně vysoké. Počasí v létě je suché a horké, srážky se tu prakticky nevyskytují. Turecká sezóna dovolených začíná už začátkem května. Turisté sem přijíždějí celé léto a poslední zájezdy tu končí až v říjnu. Západní pobřeží Turecka, kam patří například letovisko Bodrum, omývají vody Egejského moře. Teploty se tady začátkem jara pohybují už kolem 23 °C. Tou dobou je již osvěžení v moři obvykle příjemné. Letní sezóna tu však končí skoro o měsíc dříve než v jižní části Turecka.
Jižní regiony
Přestože leží jižní pobřeží o stovky kilometrů dále na jih než západní části Turecka, teploty jsou tady velice podobné. Jižní pobřeží, které bývá nazýváno Turecká riviéra, a jeho letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer, patří k nejnavštěvovanějším letoviskům v Turecku. Velkou výhodou tureckého pobřeží Středozemního moře je fakt, že i uprostřed podzimu se tady ještě dá dobře vykoupat v moři.
Slunce tu má sílu
Avšak vždy je nutné myslet na skutečnost, že slunce u moře opaluje jinak než u nás. Proto je třeba pamatovat na dobrou ochranu před slunečním svitem. Při zanedbání péče o ochranu pokožky se může lehce stát, že pobyt v Turecku, na který se každý těší, se může lehce proměnit ve zlý sen. A to klidně hned na začátku dovolené. Na intenzivní sluneční záření si musí pokožka pomalu zvykat a rozhodně se nic nesmí přehánět.
Účinné UV filtry
Vždy je potřeba si s sebou na letní dovolenou k moři do Turecka přibalit kvalitní opalovací krém. A to minimálně s ochranným faktorem 15. Rozhodně se v Turecku nedoporučuje používat opalovací krémy s nižším faktorem! Ideální je více než 20, na citlivou pokožku by pak měl být faktor ještě vyšší. A krém by měl v každém případě mít jak UVA, tak i UVB filtr. Pro děti se doporučuje opalovací krém s faktorem minimálně 30.
Naturismus
Vyznavači opalování bez plavek by v Turecku měli myslet na to, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu sice přímo zákaz opalování bez plavek, ale doporučuje se si toto opalování nechat spíše k hotelovému bazénu a neprovokovat místní obyvatele. Na veřejných plážích by turisté měli dodržovat zvyklosti místních.