letoviska

Fethiye

Na jihu Egejské riviéry

Turecké letovisko Fethiye leží v jižní části Egejské riviéry. Některé propagační materiály o Turecku a stejně tak i několik katalogů pobytů ve Fethiyi ji však již řadí k pobřeží Středozemního moře. Fethiye se nachází zhruba 60 kilometrů východně od populárního letoviska Marmaris. Na turisticky oblíbený řecký ostrov Rhodos je to odsud asi 70 kilometrů jihozápadním směrem. Vzhledem k její poloze se v souvislosti s Fethiyí často hovoří jako o velmi klidném letovisku. Městečko se rozkládá na pobřeží velkého zálivu, jenž ji chrání před nepříznivými vlivy otevřeného moře. Turisté si tak tady mohou užívat klidnou hladinu a skvělé koupání po celou dobu pobytu. To ocení zejména rodiče, kteří s sebou vzali do Turecka i své malé děti.

fethiye-pristav

Všudypřítomný klid

Protože Fethiye leží stranou hlavního turistického ruchu na Egejské riviéře v Turecku, patří ke klidnějším letoviskům. Z tohoto důvodu ji budou využívat spíše turisté, kteří preferují pohodu, odpočinek a klid před pobyty v živých a pulzujících letoviscích, která se západem slunce rozhodně neusínají. Z nejbližšího letiště u města Dalaman je to do fethiyjských letovisek asi 40 kilometrů. Proto je po příletu třeba počítat se téměř hodinovým transferem z letiště na ubytování.

V překrásném prostředí

Fethiye je obklopena nedotčenou přírodou. Proto její návštěvníci, kteří nechtějí strávit celý svůj pobyt v Turecku na plážích nebo ve svém hotelu, dosti často kombinují možnost opalování se a odpočinku na zdejších písečných pláží s pěšími výlety po okolí. Tato možnost je vítanou zprávou zejména pro aktivní jedince. Ti si mohou při pěších túrách kolem městečka velmi dobře odpočinout.

fethiye-ostrovy

Pohoří Taurus

Severně od letoviska se zvedají svahy pohoří Taurus. To je poměrně hustě zalesněné. Nejčastěji vyskytující se dřevinou v této části Turecka jsou pinie a borovice. V případě horkých letních dnů skýtají zdejší háje a lesy vítaný stín. Návštěvníci tohoto regionu se v nich mohou věnovat nejrůznějším činnostem, aniž by na mě měla zásadní vliv vysoká teplota.

Minulost

V minulosti byla Fethiye, podobně jako celá řada dalších letovisek nejenom na pobřeží Egejské riviéry v Turecku, ale také na nedalekých řeckých ostrovech a vůbec po celém Středomoří, jen malou rybářskou vesničkou. Ve druhé polovině minulého století se zde však začal dynamicky rozvíjet turistický ruch. Dnes patří toto šedesátitisícové město k jedněm z nejoblíbenějších dovolenkových středisek v Turecku. Letní dovolená u moře, strávená v jejich hotelích a dalších ubytovacích zařízeních, určitě nikoho nezklame.

fethiye-sport

2 části

Město je rozděleno na dvě části. Jižní se nazývá Fethiye a severní Calis. Ta první je původní historické centrum města s přístavem a spoustou obchodů, obchůdků, restaurací a taveren. Sem se chodí turisté bavit a také na něco dobrého k jídlu či posedět do baru, pokud se chtějí nadýchat původní atmosféry městečka. Většinu obyvatel staré části města tvoří Turci.

Turistické městečko

Část Calis leží tři až čtyři kilometry severním směrem od centra staré Fethiye. Jde vlastně o jakési turistické městečko. Podél pobřeží se táhne promenáda, lemovaná spoustou hotelů. Na zdejší písečnou pláž je to odsud jen kousek. Právě zde tráví dovolenou ve Fethiyi většina turistů, kteří sem na letecké zájezdy do Turecka cestují.

fethiye-skalni-hroby

Pláže

Kromě skutečnosti, že je Fethiye ideálním místem pro plážový odpočinek a relaxaci u průzračně čistého Egejského moře na zdejších plážích, na dovolenou sem jezdí i aktivní jedinci a příznivci sportu. Ti tady mohou na plážích a v přilehlém moři vyzkoušet celou řadu vodních sportů. Fethiyjské písečné pláže se táhnou v délce několika kilometrů podél Středozemního moře. K oblíbeným činnostem tu, vzhledem k příznivým podmínkám, patří všechny druhy plachtění a pak také kupříkladu paragliding.

Výlety

Vzhledem ke skutečnosti, že je letovisko situováno na samém jižním konci Egejské riviéry, je odsud poněkud problematická návštěva nejznámější tureckých památek na Egejské riviéře. K nim náleží kupříkladu Bodrum, ve starověku nazývaný Halikarnassos, nebo ruiny starověkého města Efes. To ale neznamená, že by tady nebylo ze starověkých památek nic k vidění. Nejznámější historickou památkou v blízkosti Fethiye jsou známé skalní hroby, vytesané do skal nedaleko od města. K nim je možné dojít přímo z letoviska pohodlně pěšky.

Pláž Ölüdeniz

Turisté, trávící svou dovolenou ve Fethiyi, by si měli alespoň jeden den svého pobytu v Turecku vyhradit na návštěvu asi nejznámější pláže na Egejské riviéře Ölüdeniz. Ta se nachází jen 15 kilometrů jižně od Fethiye. Jde o blankytně modrou lagunu, kterou od moře odděluje jen úzká písečná kosa. Pláž s jemným bílým pískem patří k nejfotografovanějším místům v Turecku a určitě stojí za návštěvu.