letoviska

Kam na Egejské riviéře?

2 hlavní turistické regiony

Turecko bývá v katalozích cestovních kanceláří obvykle děleno na 2 hlavní regiony, kde mohou jejich klienti trávit dovolenou u moře. Podél jižního pobřeží Středozemního moře se táhne oblast s názvem Turecká riviéra. Na jihozápadním pobřeží Egejského moře, v blízkosti nejvýchodněji ležících řeckých ostrovů, pak turisté tráví dovolenou v Turecku na riviéře Egejské. Ve starověku byla současná oblast Egejské riviéry, ležící v jihozápadní a západní části dnešní Anatolie, pojmenována Kárie. Svůj název získala podle kmene, který tu v dávných dobách žil. Později se vžil název Egejská riviéra. Své jméno region dostal po moři, jež omývá její písečné břehy.

Široké možnosti

Egejská riviéra je velmi rozmanitá oblast. Tento turecký region je plný kontrastů a překvapení. Mnozí znalci Turecka a jeho poměrů tvrdí, že z pohledu turisty, který nechce strávit svou letní dovolenou v Turecku v první řadě lenošením a odpočinkem na plážovém lehátku, je Egejská riviéra dokonce zajímavější než její známější sestra Turecká riviéra. Zdejší lidé jsou slušní a k zahraničním turistům nadstandardně ochotní. Možná za to může fakt, že místní zatím nejsou tak zmlsaní jako hoteliéři na pobřeží Středozemního moře. Oblast Egejské riviéry je tak předurčená k prožití příjemné a pohodové dovolené u moře. A to především pro vyznavače vodních a plážových sportů a dalších aktivit, stejně jako milovníky a obdivovatele antické historie.

Ölüdeniz

Podél Egejského pobřeží je možno navštívit spoustu zajímavých lokalit. A to jak překrásné pláže a místa ke koupání, tak třeba i nejrůznější historické památky či přírodní zajímavosti. Ovšem za jakési poznávací znamení Egejské riviéry se dá považovat jedna z nejfotografovanějších pláží světa. Ta nese název Ölüdeniz a někomu může při pohledu z výšky připomínat svým tvarem obrovský jazyk. Pláž a přilehlá zátoka leží jen pár stovek metrů od stejnojmenného letoviska Ölüdeniz v překrásné, azurově modré laguně.

Letoviska

Jak již bylo popsáno dříve, i přes všechny své nesporné výhody a pozitiva je Egejská riviéra mezi většinou turistů, mířící na dovolenou do Turecka, méně známá než riviéra Turecká. I tak ale patří k nejčastěji navštěvovaným letoviskům oblasti Egejské riviéry město Bodrum a prázdninová střediska Marmaris, Fethiye a už zmíněný Ölüdeniz.

Bodrum

Bodrum je životem pulzující a moderní letovisko v jihozápadní části Turecka. Patří k jedněm z nejdůležitějších destinací letních dovolených na celém egejském pobřeží Turecka. Rozkládá se na malebném poloostrově východně od řeckých ostrovů Kos a Kalymnos. V Bodrumu je k vidění spousta dobře zachovalých architektonických památek. Ty jsou datovány do období od doby mykénské až po současnost. Turisté proto rádi využívají o své dovolené možnost tyto architektonické skvosty poznat a blíže je prozkoumat. Mezi největší lákadla Bodrumu rozhodně patří (tedy kromě dlouhých bílých pláží) třeba ruiny mausolea krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku. Mausoleum v Bodrumu je jedním ze sedmi divů antického světa.

Fethiye

Kvůli své krásné okolní krajině bývá Fethiye považována za jednu z nejhezčích částí západního pobřeží Turecka. Leží v nejjižnější části Turecké riviéry, jen necelých 10 kilometrů východně od 4. největšího řeckého ostrova Rhodos. A jen asi 5 kilometrů jižně od Fethiye se turisté koupou v již zmíněné zátoce Ölüdeniz. Hotelové komplexy ve Fethiyi jsou obklopeny borovicovými lesy a městečko působí na své návštěvníky svěžím dojmem. Dovolená pod mohutným pohořím Taurus, které tvoří Fethiyi kulisu při pohledu ze západu je pro každého turistu určitě neopakovatelným zážitkem.

Marmaris

Marmaris, letovisko situované asi uprostřed Egejské riviéry, se řadí k často navštěvovaným střediskům dovolené především kvůli svým okouzlujícím plážím. Ve stejné zátoce jako Marmaris se nalézá i další známé letovisko Egejské riviéry Icmeler. Přes 5 kilometrů široká zátoka zde vytváří jen těžko neopakovatelnou scenérii. Vhodné přírodní podmínky udělaly z Marmarisu též ideální přístav. Ten je oblíben coby kotviště pro luxusní jachty a další lodě, brázdící vody Egejského nebo Středozemního moře.

Icmeler

Příznivci bujarého nočního života tráví s oblibou svou dovolenou na Egejské riviéře v letovisku Icmeler. To leží pouze 8 kilometrů jižně od Marmarisu na západním břehu téže zátoky. V historickém centru Icmeleru se nalézá řada obchodů, barů, diskoték, nočních klubů, restaurací, taveren a dalších podniků. Ty svým návštěvníkům, co se chtějí bavit i po setmění, slibují skvělou zábavu až do pozdního rána.

Efes

Nevelké město Efes se proslavilo hlavně díky svým starověkým památkám. Leží ve vnitrozemí asi 10 kilometrů od pobřeží nedaleko města Kusadasi. Nejznámějšími památkami v Efesu jsou bezpochyby Celsova knihovna, zachovalé ruiny amfiteátru a samozřejmě též ruiny slavného Artemidina chrámu. Tato lokalita se nalézá kousek za městem nedaleko Selçuku. Zajímavostí je, že i Artemidin chrám patří k sedmi divům světa starověku.