Atraktivní výletní místo
Uprostřed Turecka, asi 200 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Ankara, se nachází mezi turisty dobře známá oblast s názvem Kappadokia. A ačkoliv je to z Kappadokie k nejbližšímu moři více než 200 kilometrů, rozhodně patří k turisticky nejvyhledávanějším regionům v celé zemi. Jde o jakési před okolním světem ukryté městečko, které bylo v minulosti vytvořeno zdejšími obyvateli. Ti k jeho stavbě (dá-li se tak tato činnost nazvat) využili zvláštního stavebního materiálu. Původně měkký sopečný popel z nedaleké sopky se tady během desítek milionů let postupem času přeměnil na tvrdý materiál tak, jak jej známe dnes.
Sopečný původ
Původní vznik materiálu, jenž dal skalnímu městu v Kappadokii vzniknout, je datován do doby před zhruba 30.000.000 lety. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto popelem po výbuchu blízké sopky. O miliony let později, v době, kdy materiál už dávno dostatečně ztvrdnul, si následně začalo místní obyvatelstvo do těchto útvarů kutat svá obydlí. A tak se začaly zdejší kamenné útvary vlivem člověka postupně měnit a začalo se pomalu objevovat současné skalní město. Dnes patří tento jedinečný úkaz k nejvyhledávanějším lokalitám v celém Turecku. Někomu může z dálky připomínat podivný zkamenělý les, popřípadě jakési pitoreskní duny z písku.
Překrásná podívaná
Krasová údolí Kappadokie hrají, a to zejména pod jasnými paprsky horkého slunce, mnohými barvami a tvary. Turisté tady mohou na výletě v čase své dovolené v některém z tureckých letovisek ať již na pobřeží Středozemního, či Egejského moře, obdivovat příbytky nejrůznějších velikostí a tvarů. Některé z nich, a to zejména ty, vykutané ve zdejších skalních věžích, se někdy svým tvarem podobají pohádkovým skalním hradům.
Tuf
Sopečný tuf je materiálem velice poddajným a dobře opracovatelným. Proto je možné jej s minimálním vynaloženým úsilím jednoduše a dobře tvarovat. Proto jsou v současnosti v oblasti Kappadokie k vidění i velké skály, do kterých bylo vyhloubeno dokonce několik místností v jedné rovině. Nezřídka kdy se tu stalo, že ze samotné skály už nezbylo o moc více než jen tenké stěny místností. To všechno mohou turisté spatřit na vlastní oči pokud si udělají během své dovolené v Turecku výlet právě do Kappadokie.
Historie
Během období opakovaných vpádů arabských armád na toto území začali místní obyvatelé své příbytky budovat pokud možno pod zemí. Hlavním důvodem byla snaha o to, aby zůstaly na první pohled skryté a nepoutaly nežádoucí pozornost. Druhým, neméně důležitým faktorem, byl požadavek na to, aby se daly dobře bránit. Tato myšlenka dala vzniknout spoustě podzemních měst a dokonce i takových staveb, jako jsou chrámy. V nich, často hluboko pod zemským povrchem, trávili místní v relativním bezpečí svůj čas.
Sopka
Pohled na skalní města v oblasti Kappadokie skutečně stojí za to. Nedaleko odtud se nachází vyhaslý vulkán Erciyes Dagi. I ten určitě stojí za návštěvu a bližší poznání když už se někdo vypraví tak daleko do vnitrozemí. Právě on je totiž hlavním původcem a příčinou všech těchto krás. V čase dovolené kdekoliv na území Turecka se dá do této jeho části vypravit buď na jednodenní, nebo i delší výlet. Kdo využije ubytování přes noc, může se hned ráno, kdy tu ještě není tolik dalších turistů, vydat ke skalním vesničkám. Bez davů dalších návštěvníků se pak dá v klidu kochat pohledem na skalní město, která bylo účelně zakomponováno do zdejší skalnaté krajiny. Není bez zajímavosti, že ještě dodnes bývají tato starobylá obydlí využívána místními obyvateli k nejrůznějším účelům.
Prohlídka
Orientovat se během prohlídky je možné pomocí ukazatelů a šipek. Ty turisty navádějí ve správném směru skrze celou oblast. Prohlídka komplexu trvá zhruba 60 minut. Rozhodně není doporučováno, aby se jí sem chodili jedinci trpcí klaustrofobií. K ubytování v okolí oblasti Kappadokie lze využít nedaleká městečka a vesnice. K těm turisty nejčastěji využívaným patří Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.