ostatní

Turecko je rájem pro potápěče

Dovolená u moře

Krásné a udržované pláže, azurově modrá voda, stálé slunečné počasí, spousta zábavy a v neposlední řadě i zážitky. Klasické požadavky na perfektní dovolenou u moře. A současně také hlavní lákadla pro turisty, kteří ke své dovolené volí nejen Turecko, ale i další oblíbené přímořské destinace. Jedinečné zážitky z pobytu u moře pak patří k hlavní rozhodovacím kritériím, podle nichž se o zemi, kterou navštíví, rozhoduje většina turistů. A nejinak tomu bude i u turistů, co se v letošním roce chytají vycestovat na dovolenou do jedné z evropských, popřípadě jiných zahraničních destinací u moře.

Turecká lákadla

V Turecku je ale třeba k výše zmíněným kriteriím ještě třeba připočítat památky z doby starověku a středověku, poutavá příroda a široké možnosti výletů za poznáním. Velké oblibě se v poslední době celosvětově těší kurzy s výukou potápění. Dovolenou, spojenou se získáním některé z potápěčských kvalifikací, v loňském roce prožilo několik tisíc českých turistů. Není důvod předpokládat, že letos tomu bude zásadně jinak. A Turecko je bezpochyby zemí potápění zaslíbenou.

Skvělé podmínky

A i v tomto roce bude opět nepochybně patřit k oblíbeným potápěčským cílům Turecko. Středomořské břehy podél Turecké riviéry se do povědomí turistů zapsaly především svými pečlivě udržovanými plážemi a průzračně čistým mořem. I z těchto důvodu si ji ke svým začátkům s potápěním volí celá řada turistů. A to nejen z České republiky. K nejoblíbenějším a často vyhledávaným potápěčským střediskům v Turecku patří Antalya, Bodrum, Alanya nebo Marmaris.

Cesta na lokalitu

Nejčastějším způsobem, jak se zkušenější potápěči dopravují v Turecku k těm nejlepším a nejvyhlášenějším lokalitám, bývá plavba ne lodi. Loď je možno využít buď v rámci organizovaných plaveb pro potápěče, nebo si loď pronajmout. Možnost využít nějakého plavidla značně rozšiřuje možnosti užít si skvělé potápění. To samozřejmě platí nejen pro lokality v Turecku, ale kdekoliv na světě.

Pronájem lodě

Na lodi se dá odplout dále od pobřeží, v jehož blízkosti může být mořská voda zakalená kupříkladu zvířeným pískem. Ve větší vzdálenosti od břehu však nabízí Turecko tak průzračné, že je z lodi často vidět až na dno, nacházející se v hloubce třeba i několika desítek metrů. Právě v hloubkách mezi 10 a 20 metry je možno nerušeně pozorovat hejna pestrobarevných rybek a dalších mořských živočichů. Při příznivých podmínkách lze u tureckých břehů zahlédnout třeba i karety obrovské a karety obecné. K vidění jsou i hejna delfínů, kteří rádi doprovázejí plující čluny. Při plavbě podél člunu pak tito inteligentní mořští savci s oblibou vyskakují nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že se tady dá potápět v průběhu celé turistické sezóny. Ta tady trvá od dubna až do podzimu.

Výuka potápění

Zájezdy do Turecka v nabídkách českých cestovek se umisťují co do popularity na prvních příčkách. Turecko patří k nejžádanějším destinacím v celé oblasti Středozemního moře. Mnoho z turistů volí břehy Turecké riviéry i jako prázdninový region, v němž získají během své letní dovolené své vůbec první zkušenosti s potápěním. Navíc se tu dá na místě výstroj vypůjčit a absolvovat i delší kurz potápění.

Lokality

K vyhledávaným místům mezi potápěči v Turecku se řadí též Gallipolský poloostrov. Je nejjižnějším výběžkem evropské pevninské části Turecka. Podél jeho pobřeží se dají pod hladinou moře prozkoumávat četné vraky lodí z dob války o toto území. Památky archeologického rázu se dají naopak spatřit v Bodrumu. Ovšem v této oblasti jsou ponory povoleny jen v určitých místech. Velkou lahůdkou pak bývá ostrov Kek, na němž je možné zkoumat pod hladinou potopené město, vraky lodí popřípadě podvodní jeskyně.