Kam na Egejské riviéře?

Turecko bývá v katalozích cestovních kanceláří obvykle děleno na 2 regiony. Podél jižního pobřeží Středozemního moře se táhne Turecká riviéra, na jihozápadním břehu Egejského moře pak turisté tráví dovolenou na riviéře Egejské. Ve starověku byla oblast, ležící v jihozápadní a západní části dnešní Anatolie, pojmenována Kárie podle kmene, který tu žil. Později se vžil název Egejská riviéra díky moři, které omývá její písečné břehy.

Egejská riviéra je velmi rozmanitá oblast plná kontrastů a mnozí znalci Turecka tvrdí, že je z pohledu turisty, který nechce strávit svou letní dovolenou v Turecku především lenošením a odpočinkem na plážovém lehátku, dokonce zajímavější než její sestra Turecká riviéra. Zdejší lidé jsou slušní a k zahraničním turistům nadstandardně ochotní. Oblast Egejské riviéry je předurčena k prožití příjemné dovolené především pro vyznavače vodních aktivit a antické historie.

Za jakési poznávací znamení Egejské riviéry se dá brát jedna z nejfotografovanějších pláží světa, která může někomu svým tvarem připomínat jazyk. Leží jen pár stovek metrů od letoviska Ölüdeniz v překrásné, azurově modré laguně.

I přes všechny své nesporné výhody a pozitiva je Egejská riviéra mezi turisty, mířícími na dovolenou do Turecka, méně známá než riviéra Turecká. Nejčastěji navštěvovanými letovisky oblasti Egejské riviéry jsou Bodrum, Marmaris, Fethiye a už zmíněný Ölüdeniz.

Bodrum je životem pulzující a moderní letovisko v jihozápadní části Turecka. Patří k jedněm z nejdůležitějších destinací letních dovolených na celém egejském pobřeží Turecka. Nalézají se tady památky od mykénské doby až do současnosti a turisté rádi využívají o své dovolené možnost tyto architektonické skvosty poznat a blíže prozkoumat. Mezi jeho největší lákadla Bodrumu patří, kromě bílých pláží, také rozvaliny mausolea krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku a jeden ze sedmi divů antického světa.

Kvůli své krásné okolní krajině bývá Fethiye považována za jednu z nejhezčích částí západního pobřeží Turecka. Zdejší hotelové komplexy jsou obklopeny lesy z borovic a dovolená pod pohořím Taurus bývá pro každého turistu určitě neopakovatelným zážitkem.

Marmaris, letovisko situované asi uprostřed Egejské riviéry, se řadí k často navštěvovaným střediskům dovolené především kvůli okouzlujícím plážím, neopakovatelné scenérii, ale též coby oblíbený jachtařský přístav pro luxusní lodě, brázdící vody Egejského nebo Středozemního moře.

Příznivci bujarého života po setmění by se měli vydat do letoviska Icmeler. To leží pouze 8 kilometrů jižně od Marmarisu a v historickém centru se nalézá celá řada obchodů, barů, diskoték a taveren, které svým návštěvníkům slibují skvělou zábavu až do pozdního rána.

Nevelké město Efes se proslavilo hlavně díky starověkým památkám. Nejznámějšími jsou bezpochyby Celsova knihovna, zachovalé ruiny amfiteátru a Artemidin chrám, který se nalézá kousek za městem nedaleko Selçuku. Zajímavostí je, že i Artemidin chrám patří k sedmi divům starověku.