letoviska

Středomořské pobřeží Turecka

Na vrcholu popularity

Turecká riviéra se řadí mezi nejznámější a nejnavštěvovanější části pro letní dovolenou v Turecku. Oblíbený prázdninový region se táhne podél jižních břehů Turecka v délce téměř 150 kilometrů. Pobřeží letovisek, geograficky řazených k Turecké riviéře, je z jižního směru omýváno příjemně prohřátými a průzračně čistými vodami Středozemního moře.

Skvělé podmínky k dovolené

Slunce na blankytně modré obloze po celé léto, stálé počasí takřka bez jakýchkoliv změna a především krásně teplé moře přitahují na Tureckou riviéru každým rokem stále více turistů ze všech koutů světa. Podmínky jsou zde ideální pro to, aby tu prožil příjemný čas volna a odpočinku každý, kdo se rozhodl strávit svou letní dovolenou nikoliv ve vnitrozemí, ale u moře. Vedle spousty slunce, dlouhých písečných pláží, tyrkysově modrého moře a množství historických památek z období antiky i středověku může být čas dovolené, strávený na Turecké riviéře, též skvělou příležitostí k objevování zdejší přírody. Unikátních přírodních lokalit a útvarů, které se jinde na světě nevyskytují, je na Turecké riviéře celá řada.

Ubytování

Hotelové komplexy na Turecké riviéře, poskytující svým hostům kvalitní ubytování a další nezbytné služby, byly povětšinou vybudovány buď přímo u pláží podél pobřeží, nebo v jejich těsné blízkosti. Zdejší ubytovací kapacity tak zaručují svým návštěvníkům, trávícím v některé z nich svou letní dovolenou, nejen to, že to nebudou mít z hotelu na pláž nijak daleko, ale i skvělou vybavenost ohledně dalších služeb, souvisejících s cestovním ruchem a dovolenou. Hoteloví hosté na Turecké riviéře si tady budou moci dopřávat veškerého komfortu, který je v souvislosti s pobytem u moře jen napadne.

Historická Antalya

Hlavním turistickým a správním centrem v oblasti Turecké riviéry je město Antalya. Vznik tohoto města je datován do doby před 2.000 lety. A bohatá minulost je tady znát takřka na každém kroku. V Antalyi je téměř všude možné najít něco zajímavého.

Mezi horami a mořem

Ze severu lemuje Antalyi mohutné pohoří s názvem Taurus. Jde o jakousi unikátní směsici strmých a drsných hor a skal na straně jedné a pestré přírody na straně druhé. Z tohoto důvodu bývají turisty do pohoří Taurus často podnikány nejrůznější tůry, cesty a výpravy. A to jak krátké výlety na několik hodin, tak i dlouhé a náročné tůry. Pokud chtějí návštěvníci Antalye prožít o své dovolené něco výjimečného, mohou se v doprovodu zkušeného vůdce vydat na cestu po jeho vrcholcích. Z hřebenů Tauru pak budou mít nádherný výhled po blízkém i vzdálenějším okolí. Jižní hranici města Antalya pak tvoří průzračně čisté Středozemní moře.

Side

Letoviska Turecké riviéry se těší stoupající přízni turistů. A to nejen z Evropy, ale dokonce z celého světa. Třeba populární prázdninové středisko Side patří mezi letoviska, která se těší stoupajícímu zájmu jedinců, párů i celých rodin, toužících po odpočinku u moře. Side je k nalezení asi 75 kilometrů východně od Antalye, na půli cesty mezi ní a Alanyí. Pláže v Side a blízkém okolí jsou hlavně písčité i oblázkové. Do moře se svažují jen pozvolna. Proto si dovolenou v Side maximálně užijí rodiny s malými dětmi.

Zajímavá minulost

Už při samotném vstupu do letoviska Side si turisté mnohdy připadají, jako by se nějakým kouzlem vrátili v čase do dávné minulosti. Starověký amfiteátr a mohutné hradby kolem Side by měl o dovolené na Turecké riviéře navštívit každý, kdo do Side, byť třeba jen na krátký výlet, zavítá. Letovisko samotné se nalézá na poloostrově, jenž je ze všech stran obklopen mořem. Tato poloha vytváří ideální podmínky k nejrůznějším vodním a plážovým sportům a dalším volnočasovým aktivitám. Těch si tady může každý z turistů, kteří si zvolil právě Side jako místo, kde v Turecku stráví svou zaslouženou dovolenou, může užít dosytosti.

Kemer

I Kemer byl kdysi jen malou rybářskou vesničkou. Tyto doby, kdy hlavním zdrojem příjmů většiny obyvatelstva byl rybolov, jsou však dávno pryč. V současnosti je Kemer moderním městečkem s obrovským jachetním přístavem. Je jako stvořen k rekreaci a odpočinku majetnějších a bohatších klientů, kteří jsou si za komfort a luxus ochotni připlatit. Kemer také není tak přeplněný jako většina ostatních letovisek Turecké riviéry východně od Antalye. Jistou dávku soukromí na dovolené určitě ocení především rodiny s dětmi. Vedle všudypřítomné pohody turisty v Kemeru určitě potěší také místní aquapark. Především mezi nejmenšími návštěvníky Turecké riviéry je pak značně oblíbené a hojně navštěvované též vyhlášené delfinárium v Kemeru.

Belek

Belek je relativně nové a moderní letovisko Turecké riviéry. Leží zhruba na půli cesty mezi Antalyí a Side ve vzdálenosti necelých 40 kilometrů od zdejšího největšího města. S výstavbou beleckých ubytovacích zařízení se začalo až poměrně pozdě. Ty nejstarší hotely tady byly postaveny až teprve někdy v 80. letech 20. století. Hotely a další ubytovací zařízení v Beleku jsou na velice dobré úrovni a svým hostům poskytují kvalitní služby. Populárním místem pro dovolenou u moře je Belek především mezi vyznavači golfu. National Golf Club, zdejší nejznámější hřiště, je nejvybavenějším a též nejlépe hodnoceným golfovým hřištěm v celém Turecku.

Zábava pro každého

Turecká riviéra je bezpochyby destinací k prožití ideální letní dovolené u moře bez rozdílu věku, finanční situace i zájmů. Turisté si tady mohou během pobytu, a to jak v hlavní turistické sezóně, tak i mimo ni, užít dostatek zábavy.