Středomořské pobřeží Turecka

Turecká riviéra se řadí mezi nejznámější a nejnavštěvovanější části pro letní dovolenou v Turecku. Oblíbený prázdninový region se táhne podél jižních břehů Turecka a jeho pobřeží je omýváno příjemně prohřátými vodami Středozemního moře.

Neustále slunečné počasí a krásně teplé moře přitahují na Tureckou riviéru každým rokem stále více turistů, kteří se právě tady rozhodli strávit svou letní dovolenou u moře. Vedle dlouhých pláží a množství historických památek může být čas dovolené, strávený na Turecké riviéře, též skvělou příležitostí k objevování unikátních přírodních útvarů, které se jinde na světě nevyskytují.

Hotelové komplexy byly povětšinou vybudovány podél pobřeží hned u pláží a zaručují svým návštěvníkům, trávícím v některém z nich letní dovolenou, skvělou vybavenost.

Pomyslným turistickým středobodem Turecké riviéry je město Antalya. Její historie sahá až 2.000 let do minulosti a téměř všude je možné najít něco zajímavého. Ze severu obklopuje Antalyi mohutné horstvo Taurus. Jde o jakousi unikátní směsici strmých a drsných hor na straně jedné a pestré přírody na straně druhé. Do pohoří Taurus bývají turisty často podnikány nejrůznější tůry, cesty a výpravy. Pokud chtějí návštěvníci Antalye prožít o dovolené něco výjimečného, mohou se v doprovodu zkušeného vůdce vydat například na cestu po jeho vrcholcích.

Letoviska Turecké riviéry se těší stoupající přízni turistů z celého světa. Populární prázdninové středisko Side patří mezi jedno z právě takových. Nalézá se asi 75 km od Antalye a pláže jsou zde hlavně písčité i oblázkové. Už při samotném vstupu do letoviska si turisté připadají, jako by se nějakým kouzlem vrátili v čase do minulosti.

Starověký amfiteátr a mohutné hradby kolem Side by měl mít povinnost navštívit o dovolené na Turecké riviéře každý, kdo do Side, byť třeba jen na krátký výlet, zavítá. Letovisko samotné se nalézá na poloostrově, jenž je ze všech stran obklopen mořem. To je velkým bonusem pro nejrůznější vodní aktivity, kterých si tu každý turista, který zvolil Side jako místo, kde v Turecku prožije svou dovolenou, může užít dosytosti.

Kemer byl kdysi malá rybářská vesnička. V současnosti jde o městečko s obrovským jachtařským přístavem, jež je jako stvořené k rekreace majetnějších a bohatších klientů. Kemer není tak přeplněný jako většina ostatních letovisek Turecké riviéry a to na dovolené ocení především rodiny s dětmi. Vedle všudypřítomné pohody turisty v Kemeru určitě potěší také místní aquapark. Především mezi nejmenšími je pak značně proslavené delfinárium v Kemeru.

Belek je relativně nové a velice moderní letovisko Turecké riviéry. S jeho výstavbou se začalo až v 80. letech 20. století. Hotely v Beleku jsou na velmi slušné úrovni a populárním místem pro dovolenou u moře je Belek především mezi vyznavači golfu. National Golf Club je nejvybavenějším golfovým hřištěm v celém Turecku.

Turecká riviéra je bezpochyby destinací k prožití ideální dovolené bez rozdílu věku a turisté si tady mohou během pobytu v Turecku užít dostatek zábavy.